NÖROLOJİK HASTALIKLAR VE PİLATES

NÖROLOJİK HASTALIKLAR VE PİLATES


Vücudumuzun kontrol merkezi beynimizdir. Sinir sistemimiz tarafından gönderilen uyarılar sayesinde kaslarımız koordineli bir şekilde kasılıp gevşeyerek hareketin düzgün bir şekilde açığa çıkmasını sağlar. Bu sistemde oluşan herhangi bir aksaklıkta sinirlerin iletim hızı yavaşlar.Koordinasyon ve dengede bozukluklar meydana gelir. Bunun sonucunda Multiple Skleroz(MS), Parkinson gibi nörolojik hastalıklar oluşur.

Ms,Parkinson gibi hastalıklarla birlikte postüral bozukluklar, kas gücü kaybı, denge koordinasyon problemleri, hareketlerde yavaşlama, yorgunluk,duyu bozuklukları gibi problemler gelişir. Hastada yerleşmiş olan bu fonksiyon bozukluklarının en aza indirilmeye çalışılması, kalan fonksiyonlarının en verimli şekilde kullandırılarak hastanın başka birilerine bağımlı olmadan kendi yaşamını idame ettirebilmesi fizyoterapistler tarafından kişiye özel çizilen bir egzersiz programıyla mümkündür.

Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır. Odak noktası core aktivasyonu ve nefestir. Bunun yanında esneklik, güç, beden farkındalığı, enerji ve gelişmiş
zihinsel konsantrasyon
sağlar.Bu hastalık grubunun ihtiyaçlarına cevap verebilecek egzersiz konseptidir. Fakat bu kazanımlar için hastalar kendilerinde oluşan veya oluşabilecek sıkıntıları bilen kişilerce yani fizyoterapistlerle çalışmalıdır.

Pilatesle beraber postürümüzün düzgünlüğünü sağlayıp, hayata daha umutla baktığımız günler olması dileğiyle!