Manuel Terapi Nedir?

Manuel Terapi; chiropraxis denilen çok eski bir tedavi yöntemidir. Türkçe karşılığı tam olarak el ile tedavi demektir. Hipokrat, Galen, İbn-i Sina(Avicenna) bu yöntemi ilk kullanan bilim adamlarıdır.

Manuel Terapinin modern tarih Amerikan Andrew Taylor Still ile başlamıştır. Still "Osteopati" adını verdiği manuel terapiyi uygulamıştır. İlk manuel terapi okulu ise yine Amerika'da 1897 yılında açılmıştır. Günümüzde Türkiye de bazı üniversitelerde yüksek lisans eğitimi olarak verilmektedir. Ayrıca kurs programlarıyla verilmektedir. Bu alanda eğitim veren Fizyoform, gerek ulusal alanda gerekse uluslararası alanda öncü kuruluşlardan birisidir. Uluslararası ortaklar ve paydaşlarıyla kendini ispatlamış ve bir çok fizyoterapiste eğitim vermiştir.

Manuel tedavi hem teşhis hem de tedavi tekniklerini içermektedir. Bu tekniklerin sayısı ve çeşitliliği alınan eğitim ve elde edilen klinik deneyimlerle artmaktadır. Her manuel tedavi tekniği her hastaya aynı şekilde uygulanmamaktadır. Bu hastaların fiziksel özelliklerine, ağrı ve emosyonel durumlarına, fiziksel bulgularına, anamnezine göre değişmektedir. Özellikle kas-iskelet sistemine ait yaralanmaların ve fonksiyonel bozuklukların tedavisinde kullanılmaktadır. Manuel tedavi ayrıca refleks tedavi olarak tanımlanmakta eklem yapılarının mobilizasyonu ile oluşturulan refleks reaksiyonlar eklemdeki ağrılı durumlar ve fonksiyon bozukluklarında etkili olmaktadır. Hayatı olumsuz etkileyen, hastanın yaşam kalitesini azaltan ağrılı durumlarda hem ağrılı durumların ortadan kalkmasını sağlar hem de yaşam kalitesini artırır. Hasta kendini daha mutlu ve daha iyi hisseder.